Dolne wyrostki stawowe

Dolne wyrostki stawowe ulegają przerostowi i powiększeniu, wpuklając się nie tylko ku tyłowi, ale także do światła kanału kręgowego, a tym samym powodując jego zwężenie. Często brakuje części chrząstki stawowej i torebki. Powiększone wyrostki stawowe powodują nierzadko ucisk na ogon koński i korzenie.

Ześlizgujący się kręg pociąga za sobą worek oponowy, napinając go na wystającej krawędzi trzonu kręgu leżącego poniżej. Worek oponowy zostaje uciśnięty od tyłu i boku przez przerosłe wyrostki stawowe i właśnie między tymi miejscami dochodzi do postępującego zwężenia i stenozy.

Warto zaznaczyć, że chociaż kręgozmyk zwyrodnieniowy występuje częściej u kobiet, to jednak objawy chorobowe pojawiają się częściej u mężczyzn, co jest wytłumaczone fizjologicznym zwężeniem kanału kręgowego na tej wysokości. Przerosłe stawy międzywyrostkowe wpuklają się w zachyłki boczne w miejscu wyjścia korzenia L5 z worka oponowego i przebiegu w kanale międzykręgowym. Do uciśnięcia korzenia dochodzi między dolnym wyrostkiem stawowym kręgu L4 i trzonem kręgu Ls.

Ucisk może nawet istnieć po foraminotomii, zanim wykona się częściową czy też całkowitą artrektomię po obu stronach.

Ześlizg kręgu ma tendencję do nasilania się co więcej – wykonanie laminek- tomii i resekcja wyrostków stawowych może dodatkowo się do niego przyczyniać (tego rodzaju niestabilność częściej występuje u chorych w młodszym wieku).

Leave a Reply