Etiologia zwężeń kanału kręgowego

Kanał kręgowy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa staje się zazwyczaj stopniowo coraz szerszy od do L5, z tym że na poziomie Ls jest najbardziej płytki, gdyż nasady łuków L5 są usytuowane tylno-bocznie, a nie bezpośrednio ku tyłowi, jak to się dzieje na innych poziomach. W wyniku tego na poziomie Ls odległość między trzonem L5 a blaszką jego łuku jest mniejsza.

Mimo przekroju zbliżonego do trójkąta kanał kręgowy ma 4 ściany: ścianę przednią stanowi tylna powierzchnia trzonu kręgu i krążka międzykręgowego. Należy zaznaczyć, że tylne powierzchnie trzonów kręgowych są wypukłe dwuwymiarowo (góra – dół, bok do boku). Wypukłość góra – dół jest spowodowana wypukłościami krawędzi trzonów. Ściany boczne kanału są utworzone przez nasady łuków (otwory między kręgowe). Ścianę tylną tworzą blaszki łuków i więzadła żółte. Więzadła u osób młodych fałdują się tylko nieznacznie w stronę kanału kręgowego z wiekiem w miarę postępu procesów zwyrodnieniowych, stwardnienia i obrzęku wpuklają się bardziej. Stawy międzywyrostkowe i torebki stawowe tworzą różne odcinki tylnej ściany kanału. Jeśli są ustawione w projekcji czołowej, to stanowią większy odcinek niż w projekcji strzałkowej.

– 1) naczynia krwionośne – głównie żyły splotów kręgowych. Żyły ulegają rozdęciu w pozycji pionowej, w stanach zdenerwowania i napięcia lub w przypadku niedrożności żyły głównej dolnej (lub po ułożeniu się na brzuchu na poduszkach, w czasie kaszlu i wymiotów). Rozdęcie żył zmniejsza światło worka oponowego i przestrzeni podpajęczynówkowej

– 2) tkanka tłuszczowa

– 3) końcowy odcinek worka oponowego wraz z jego zawartością.

Kanał kręgowy może być wąski od urodzenia, niekiedy do zmniejszenia jego światła może dojść w wyniku choroby.

Leave a Reply