Rodzaj Pénicillium

W piśmiennictwie istnieje kilka opisanych przypadków chorobowych wywołanych przez pędzlaki (Pénicillium), rodzina Moniliaceae. Dotyczą one zapalenia oskrzeli, ropni płuc, zakażeń paznokci i zapalenia ucha. Również w skórze notowano owrzodzenia nietypowe dla innych derma- toz. Materiał badany wykazuje w preparacie fragmenty nici i małe, okrągłe spory podobne do spostrzeganych w zakażeniach kropidlakiem. Preparat jest niecharakterystyczny i diagnostycznie nie przedstawia żadnej- wartości.

W hodowli na podłożach stałych po 2-5 dniach pojawiają się kolonie wielkości 50 mm. Nici rosną na agarze lub wrastają w głąb. Kolonie mają różne zabarwienie, białe, zielone, niebieskie, purpurowe. Powierzchnia jest puszysta.

Preparaty z hodowli są charakterystyczne. Z nici wyrastają konidio- fory, które na końcu tworzą liczne dłoniaste rozgałęzienia, na nich rosną owalne, wydłużone fialidy, a z nich powstają spory okrągłe, ułożone szeregiem. Ciągle jeszcze istnieją wątpliwości co do chorobotwórczości Pénicillium.

Leave a Reply