Równowagę łatwo utrzymać bez wysiłku mięśni

Linię środka ciężkości wyznacza przecięcie się płaszczyzny strzałkowej z czołową. Biegnie ona od środka linii wyrostków sutkowatych przez oś kręgu obrotowego, trzon kręgu szczytowego, IX piersiowego, II krzyżowego i pada między stopami na wysokości głów kości skokowych.

Równowagę łatwo utrzymać bez wysiłku mięśni i dużego wydatku energetycznego, gdy środek ciężkości ciała znajduje się nad czworobokiem podparcia. Pozycję, tę utrzymuje statyczne napięcie mięśni antygrawitacyjnych (prostowników grzbietu, uda i goleni), kontrolowane przez odruch ortostatyczny (odruch postawy), który w warunkach fizjologicznych ustawia środek i linię ciężkości nad czworobokiem podparcia. Również inne pozycje, np. w czasie gimnastyki na drążkach, reku, można utrzymać bez większego wysiłku, gdy środek ciężkości znajduje się nad miejscem oparcia, np. rąk.

Minimalną kontrolą napięcia statycznego. Mechanizm ten bywa wykorzystywany do \ umożliwienia stania i chodzenia chorym z porażonymi kończynami dolnymi (układ f Puttiego).

Warunkiem gwarantującym taką pozycję jest silny mięsień trójgłowy łydki, który stabilizując stopę pod kątem 100-110° pociąga ku tyłowi górny koniec piszczeli, a wraz z nią udo i ustawia staw kolanowy i biodrowy w przeproście. Jest to czynny sposób zabezpieczenia układu Puttiego. Podobnie może działać mięsień pośladkowy wielki.

W przypadkach porażenia mięśni’stopy i goleni usztywnia się stopę pod kątem \j 100-110° w stosunku do goleni. U małych dzieci, u których nie można zaburzyć wzrostu stopy, pozycję Puttiego uzyskuje się za pomocą aparatu ortopedycznego sięgającego do kolana. Usztywniona stopa opierając się na podłożu i działając na zasadzie dźwigni ustawia stawy kolanowy i biodrowy w przeproście i w ten sposób umożliwia stanie mimo porażenia wszystkich mięśni kończyn. Mechanizm ten w ortopedii wykorzystał po raz pierwszy Putti •- stąd nazwa „mechanizm Puttiego”.

Przeniesienie linii ciężkości ku stronie zginaczy od osi obrotu powoduje zgięcie stawów i upadek u porażonych, a wzmożony wysiłek prostowników u zdrowych.

Leave a Reply