Stabilizacja miednicy

Takie działanie przesuwające linię ciężkości ku stronie zginaczy ma obuwie na wysokich obcasach i niewłaściwie wykonane obuwie ortopedyczne, wyrównujące skrócenia drogą zbytniego podwyższenia pięty. U osób z czynnymi prostownikami chód w takim obuwiu jest możliwy, lecz męczący i wymagający przerostu robocze-

Stabilizacja miednicy w czasie stania na obu kończynach dolnych wymaga tylko statycznego napięcia mięśni odwodzących i przywodzących udo. Natomiast horyzontalne utrzymanie miednicy w czasie stania na jednej nodze (a dzieje się to rytmicznie, naprzemiennie podczas chodu) wymaga spełnienia szeregu warunków. Należą do nich 1) prawidłowa lub wystarczająca siła mięśni odwodzących udo, 2) podparcie głowy kości udowej w panewce, 3) prawidłowe stosunki anatomiczne i bio- mechaniczne stawu (stosunek ramienia dźwigni do momentu podparcia jak 1:2, prawidłowy kąt trzonowo-szyjkowy, prawidłowe zwarcie stawu).

Jeśli chociaż jeden z wymienionych warunków nie jest spełniany, w czasie obciążenia kończyny miednica opadnie po stronie przeciwnej (dodatni objaw Trende- lenburga), a podczas chodu zaznaczy się utykanie. Jeśli zmiany są obustronne, powstaje chód kaczkowaty.

Do mięśniowych przyczyn powodujących dodatni objaw Trendelenburga należy porażenie lub niedowład (siła mięśni odwodzących poniżej 3+). Okresowo dodatni lub słabo dodatni objaw Trendelenburga może pojawić się nawet przy prawidłowych stosunkach anatomicznych w następstwie osłabienia mięśni, np. po zabiegu operacyjnym na stawie biodrowym.

Brak podparcia głowy w panewce występuje w zwichnięciach, po złamaniach szyjki kości udowej, całkowitym złuszczeniu nasady, w przypadku stawów rzekomych szyjki itp.

Dodatni objaw Trendelenburga występuje przy nasilonych nieprawidłowych stosunkach anatomicznych i biomechanicznych. Mniej nasilone zmiany mogą zapewniać krótkotrwałą stabilizację miednicy, ale po ułamku lub kilku sekundach siła mięśni wyczerpuje się i dochodzi do opadania miednicy. Zależy to od stosunków dźwigniowych podczas pracy mięśni (niezborność stawu, antetorsja, biodro szpotawe, koślawe, skrócenie szyjki i głowy), a także od stopnia zbliżenia przyczepów mięśniowych, np. w biodrze szpotawym.

Leave a Reply