Stenoza włóknista

Stenoza włóknista występuje częściej niż kostna i może być spowodowana zrostami podpajęczynówkowymi lub włóknistym zgrubieniem obejmującym worek oponowy lub tkanki położone nadoponowo. Stenoza włóknista może obejmować odcinek 1-10 cm niekiedy worek jest całkowicie zarośnięty. Najczęściej stenoza dotyczy końcowego odcinka worka oponowego.

Najwcześniejszym objawem zagrażającej włóknistej stenozy jest brak wypełnienia środkiem cieniującym pochewki jednego lub więcej korzeni nerwowych na zajętym poziomie z powodu zrostów, które powstają w miejscach, gdzie przestrzeń podpajęczynówkowa jest przewężona najbardziej.

Do stenozy po wykonaniu laminektomii dochodzi u osób podatnych z powodu pewnych anatomicznych predyspozycji (Brodski). Trzeba tutaj wymienić:

– 1) prostopadłe ustawienie blaszek łuków, szczególnie kręgu Ls

– 2) wpuklanie się do światła kanału i „dzioby” górnych krawędzi wyrostków kolczystych

– 3) powiększenie i wpuklenie się stawów międzywyrostkowych, w wyniku czego dochodzi do zmniejszenia poprzecznego wymiaru kanału kręgowego

– 4) pogrubienie więzadła żółtego, nawet u ludzi młodych

– 5) kanał kręgowy w kształcie liścia koniczyny z wąskimi tylno-bocznymi zachyłkami, predysponującymi do „usidlenia” korzeni w otworach międzykręgo- wych i zwiększenia ujemnego działania bocznej przepukliny krążka międzykręgowego

– 6) występowanie wyżej wymienionych nieprawidłowości ze zwiększoną lordozą lędźwiową.

Oprócz wymienionych wyżej 6 czynników należy wymienić jeszcze dwa, mianowicie:

– 1) podokostnowe ścinanie blaszek łuków, które powoduje przerost więzadeł oraz przerost samej kości podobny do kościotworzenia w przypadku uniesienia okostnej trzonów kości długich

– 2) rozwój silnych blizn w miejscu subtotalnej laminektomii, powodujących tylno-boczny ucisk ogona końskiego.

Istotą patologii jest ucisk ogona końskiego przez pogrubiałe więzadło żółte i wpuklanie się do środka wyrostków kolczystych, przy zmniejszonym poprzecznym wymiarze kanału kręgowego.

W przypadkach niewielkiej stenozy można próbować poszerzyć kanał sposobem wycięcia podstawy wyrostka kolczystego i pogrubiałego więzadła, ale zazwyczaj potrzebne jest odbarczenie znacznie rozleglejsze.

Leave a Reply