Uszkodzenie nerwu pośrodkowego

Uszkodzenie nerwu pośrodkowego (C6_ g) może być następstwem ran, nad- kłykciowego złamania ramienia oraz urazów i złamań w okolicy nadgarstka. Powolne uszkodzenie może rozwinąć się w przypadku nie nastawionego złamania dolnej nasady kości promieniowej (zespół kanału nadgarstka). Uszkodzenie w okolicy łokcia powoduje porażenie zginaczy palców, promieniowego zginacza nadgarstka, kłębu kciuka z wyjątkiem przywodziciela kciuka, I-II glistowatego oraz zniesienia czucia promieniowej powierzchni dłoni i I-III palca. Powstaje obraz ręki małpiej. Zniesienie czucia części chwytnej ręki i brak zdolności chwytnej kciuka jest poważnym kalectwem.

Zachowawcze leczenie porażeń przeprowadza się w czasowym zablokowaniu przewodnictwa (neurapraxia) bądź w uszkodzeniach włókien bez przerwania ciągłości nerwu (axonotmesis). Polega ono na pobudzaniu mięśni bezpośrednio prądem elektrycznym (elektrostymulacja), a z chwilą powrotu pobudliwości nerwu – na pobudzaniu nerwu, na chronieniu porażonych mięśni szynami ortopedycznymi lub gipsowymi przed rozciąganiem, na pobudzaniu krążenia krwi i chłonki delikatnym, powierzchownym masażem, na ćwiczeniu ruchów biernych (dla zapobiegania przykurczom), a ruchów czynnych po pojawieniu się reinnerwacji.

Przerwanie ciągłości nerwu lub wytworzenie się nerwiaka wymaga operacyjnego zespolenia nerwu po uprzednim wycięciu części bliznowatej i dalszego postępowania jak w leczeniu zachowawczym.

Porażenie nieodwracalne, np. w 2 lata i później po uszkodzeniu nerwu, leczy się przeszczepianiem mięśni nie porażonych na porażone w ten sposób, aby przywrócić równowagę napięcia, poprawne ustawienie stawów i ruchy czynne porażonej kończyny.

Leave a Reply