Z materiału chorobowego

o średnicy 1-2 cm. Szkiełko zostawia się aż do wyschnięcia kropli. Z pożywki stałej bakterie nakłada się ezą do uprzednio położonej na szkiełku kropli soli fizjologicznej lub innego jałowego płynu. W kropli tej robi się zawiesinę bakterii i rozprowadza po powierzchni szkła. Szkiełko odkłada się aż do wyschnięcia.

Z materiału chorobowego wykonuje się preparaty różnymi sposobami. Oprócz wyżej przedstawionych, stosuje się jeszcze rozcieranie materiału (plwociny, ropy, zeskrobin) między dwoma szkiełkami podstawowymi, na dwóch trzecich ich powierzchni. Za jedną czwartą część szkiełka trzyma się palcami, dlatego należy uważać, by nie zetknąć się z zarazkami. Preparaty takie także suszy się.

-3. Utrwalenie bakterii. Znane są różne metody utrwalenia wysuszonych preparatów. Poza nielicznymi wyjątkami, w bakteriologii najczęściej

utrwala się preparaty w płomieniu palnika gazowego, przez trzykrotne krótkie wprowadzenie preparatu w gorący stożek płomienia. Utrwalenie bakterii ma na celu: zabicie ich, przyklejenie do szkła i przygotowanie do- barwienia (denaturacja białek). Preparaty utrwalonych bakterii po ostudzeniu można zabarwić jedną z metod.

Leave a Reply